A teraz mi povedz, čo je tvojou prioritou ?

Niekedy sám seba prekvapím. Napríklad včera, keď som došiel domov asi o pol 4, tak som samozrejme nemohol zaspať, a tak som začal premýšlať. Vždy mi behajú po hlave najzvláštnejšie veci. No a včera som tak premýšľal, že asi, možno, začínam pomaly dospievať.

Aby som vysvetlil, ako som sa k tomu dostal. Včera som bol na takej akcií, ktorá zahŕňala aj tombolu. A prosím pekne, Marek nechcel vyhrať žiadne slúchadla, power banku, mobil a podobné veci. Strašne som chcel mikrovlnku a vysávač. Tak si tak premýšlam, že kokos čo je zle somnou? Ale potom som si tak povedal, že to asi prichádza s vekom. A s ním prichádzajú aj priority. Keď som sa ďalej nad tým zamýšľal, tak ma napadla taká vec.

Priority

Priority súvisia s tým, čo máme a nie s tým čo chceme. Aby som to vysvetlil, myslím tie naozajstné priority, kvôli ktorým, by si obetoval to všetko ostatné okolo. Tvojou prioritou, môže byť tvoja frajerka, snúbenica, manželka, maminka.. to je nepodstatné. Ale manželka nie je tvojou prioritou, keď ju nemáš. Môže to byť tvojím želaním, ale keby sa stalo niečo prevratné v tvojom živote, či už pozitívne alebo negatívne, vždy sa zariadiš len podľa priorít.

A tak som premýšľal, že čo je mojou prioritou. Čo je to, kvôli čomu by som odložil ostatné veci? Už premýšľam tak pól hodinu, a neviem. Mám veľa malých “priorít”, ako spraviť školu, udržať sa v práci, rodinu, krstné deti, ale možno to vyznie zle, ale zvládol by som to nechať za sebou. Dokázal by som odcestovať a nikoho z nich nevidieť. Mám veľa krátkodobých cieľov, aby tento blog fungoval, aby som bol úspešný v práci, ale chýba mi niečo väčšie.

Chýba mi niečo, pre čo by som žil. Čomu by som obetoval život. Je asi šťastie, keď takúto vec, osobu, činnosť, alebo už čokoľvek, človek nájde. Pre kňazov je to viera. Pre rodičov sú to väčšinou deti. Pre profesionálnych športovcov to môže byť ich kariéra. Pre umelcov je to hudba, tanec, umenie. Ale ja nič z tohto nie som. Neviem sa zaradiť. Ale mám nádej. A myslím si, že to by som mohol nazvať mojou prioritou.

Je to niečo, čo už mám, a nesmiem o to prísť. Mám nádej, že život prežijem spokojne, mám nádej, že v živote dosiahnem všetko čo som si vysníval. Mám nádej, že budem mať skvelú rodinu, a budem skvelým tatinom. Mám nádej, že precestujem svet. Mám nádej, že niekomu zmením život k lepšiemu. Mám nádej, že keď budem vedieť, že prichádza môj posledný výdych, tak si poviem, že som prežil skvelý život, a zomiera len moje telo, ale niečo dôležité, tu po mne zostáva.

A záver?

Toto je moja priorita. Tá nádej. Nádej, že sa mi to všetko splní. Tie samotné veci sa menia, a budú sa, ale nádej musí zostať. Možno, ešte nejako viac nerozmýšľaš nad budúcnosťou alebo tak, ale polož si túto jednoduchú otázku. Aké sú moje priority? Čo je to, čo riadi tvoj život? Možno, keď prídeš na to, čo to je, tak sa v budúcnosti budeš ľahšie rozhodovať. A možno, práve ty budeš mať šťastie, a hneď prídeš na to, kto si. A možno zistíš, že to chce zmenu, a konečne sa naladíš na tu správne vlnu. Nech už to bude akokoľvek, držím ti palce.